Przygotowanie palety

Palety, z których będziecie tworzyli swoje meble DIY będą zapewne w bardzo różnym stanie. Nie zawsze mamy do dyspozycji nowe, nieuszkodzone, drewniane palety. Warto więc pamiętać o kilku podstawowych rzeczach, które trzeba wykonać zanim zabierzemy się za tworzenie naszych mebli z palet. Jeśli palety leżały długi czas na dworze to musimy się upewnić, że są suche. Jeśli leżały w wilgoci to najpierw musimy umieścić je w suchym przewiewnym miejscu i poczekać aż wyschną. Lepiej nie stawiać ich przy grzejniku gdyż za duża temperatura może spowodować odkształcenie desek.

Kiedy palety jest już sucha należy ją dokładnie oczyścić, zależnie jakie było wcześniej jej przeznaczenie na palecie możemy znaleźć przeróżne zabrudzenia od błota, farby, smarów itd. Do oczyszczenia palety przyda nam się zwykła szpachelka i/lub szorstka gąbka. Upewnij się też, że z palety nie wystają nigdzie gwoździe, którymi mógłbyś się zranić w trakcie budowania mebli lub późniejszego ich użytkowania.

Po dokładnym osuszeniu i wyczyszczeniu palety przechodzimy do najbardziej czasochłonnej części przygotowań czyli szlifowania palety. Aby dokładnie oszlifować paletę zdecydowanie przyda nam się szlifierka oscylacyjna. Najprostsze modele takich szlifierek kosztują już poniżej 100 zł, a takie urządzenie pozwoli nam zaoszczędzić naprawdę sporo czasu. Jeśli nie dysponujemy szlifierką oscylacyjną pozostaje nam czasochłonne i dość ciężkie szlifowanie palety samym papierem ściernym. Po oszlifowaniu nasza palety jest gotowa do tego aby stworzyć z niej jakiś piękny i funkcjonalny mebel.

Zostaw komentarz