Malowanie mebli drewnianych – podstawowe zasady

lis
2015
16

dodany przez w Drewno, Malowanie mebli, Poradniki

Malowanie mebli drewnianych

Stare drewniane meble – dla wielu ludzi są przedmiotem zaszłej epoki, który należy jak najszybciej umieścić w pojemniku na śmieci. Istnieje jednak grupa osób, które w starych meblach widzą antyczne dzieła, wymagające zaledwie „niewielkiej” renowacji. Wystarczy bowiem starannie przemalować drewniany mebel, by w jednej chwili ze starego rupiecia uzyskać nowatorską dekorację do swojego domu.

Malowanie mebli drewnianych wbrew pozorom nie jest wcale takim łatwym zajęciem. Aby właściwie przeprowadzić cały proces, powinniśmy oprzeć się na kilku kluczowych etapach (kamieniach milowych), od których zależeć będzie ostateczny sukces naszego przedsięwzięcia. Zanim jednak rozpoczniemy pracę nad ich realizacją, musimy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia:

  • papier ścierny (najlepiej w dwóch rodzajach: drobnoziarnisty i drobnoziarnisty);
  • śrubokręt (z końcówką dostosowaną do śrubek wkręconych do malowanego mebla);
  • nawilżona ściereczka;
  • cienki pędzel (dla trudnodostępnych zakamarków) oraz wałek (dla dużych powierzchni);
  • farby (najlepiej akrylowe, w dowolnie dobranym przez nas kolorze);

Uzbrojeni w odpowiednie narzędzia, możemy przystąpić do malowania drewnianych mebli, zgodnie z poniższymi wytycznymi:

  • Rozkładanie drewnianego mebla – na tym etapie powinieneś spróbować rozłożyć malowany mebel na części pierwsze. Czasem, ze względu na sposób użytkowania lub układ konstrukcyjny mebla bardzo trudno rozkręcić wszystkie elementy. W takich przypadkach należy je odpowiednio zabezpieczyć przed malowaniem. W większości jednak istnieje możliwość swobodnego wykręcenia drzwiczek, klamek, uchwytów i pokręteł. Zrób to!
  • Przygotuj powierzchnię drewnianego mebla – precyzyjnie przetrzyj wszystkie malowane elementy drewnianego mebla papierem ściernym – stosując najpierw papier gruboziarnisty, a następnie wygładzając drobnoziarnistym (szczególnie, gdy pracujesz na meblu z surowego drewna). Po zakończeniu pracy przetrzyj pozostały pył wilgotną ściereczką. W przypadku używanych mebli pamiętaj również o ich odtłuszczeniu, wykorzystując w tym celu odpowiedni preparat do usuwania starych olejowych powłok lub żel chemiczny, który z łatwością dociera nawet do najtrudniej dostępnych miejsc Twojego mebla. Pamiętaj o dużej toksyczności tych preparatów i odpowiednim zabezpieczeniu! Jeżeli posiadasz mebel, który został już kiedyś pomalowany i nie nosi śladów większej eksploatacji (farba przylega, nie odpryskuje i nie ma spękań), a dodatkowo w zupełności wystarczy Ci gładka faktura drewna, wystarczy że zmatowisz go tylko papierem ściernym.
  • Oczyść i odtłuść drewniany mebel po szlifowaniu – w tym celu możesz użyć denaturatu, a w przypadku drewnianych mebli mających sztuczną okleinę użyj również specjalnej farby gruntującej, która zapewni Twojej farbie lepszą przyczepność do malowanej powierzchni.
  • Rozpocznij malowanie drewnianego mebla – jeżeli Twój drewniany mebel posiada plamy lub odbarwienia, których chciałbyś się pozbyć, zastosuj do malowania rozcieńczoną farbę akrylową. Należy również pamiętać, że taki wybór oznacza jednocześnie zanik widocznych słojów drewna na meblu. Malowanie warto rozpocząć od najtrudniej dostępnych zakamarków mebla (nie chcemy przecież pozostawić na nim żadnych niedomalowanych powierzchni). Następnie przejdź do malowania tych większych. Pamiętaj również o tymże farba akrylowa lubi ściekać tworząc zacieki. Dlatego warto ustawiać mebel w pozycji poziomej, malując go od lewej do prawej strony. Zanim przystąpisz do malowania kolejnej warstwy, powinieneś zaczekać, aż poprzednia będzie w pełni wyschnięta i lekko przeszlifowana.

Zastosuj wszystkie powyższe wskazówki i… do dzieła! Stwórz ze starego drewnianego mebla prawdziwe dzieło sztuki!

Tags: , , , , ,

Zostaw komentarz