Jak dbać o drewniane podłogi?

lip
2015
04

dodany przez w Podłogi

Jak dbać o drewniane podłogi

Lubimy drewniane wykończenie z wielu powodów – drewno jest ciepłe, miłe w dotyku, stwarza domową atmosferę. Aby drewniana podłoga długo służyła, trzeba o nią odpowiednio dbać. Oto zbiór porad, jak należy pielęgnować drewniane powierzchnie.

Impregnacja

Drewniane podłogi należy zabezpieczyć przed uszkodzeniem oraz uzupełniać co jakiś czas warstwę impregnatu. Jego rodzaj jest zależny od rodzaju posadzki. Podłogi lakierowane możemy odnowić tylko za pomocą cyklinowania, dlatego chociaż są dobrze zabezpieczone, należy uważać, aby nie zarysować ich lub nie uszkodzić w inny trwały sposób. Inaczej jest z podłogami olejowanymi – są nasączone warstwą oleju, która podkreśla rysunek słojów i zabezpiecza drewno przed wodą. Uszkodzenia można ukryć, ponawiając olejowanie.

Codzienna dbałość

Wrogiem drewnianych posadzek jest piasek. Drobinki tworzą warstwę ścierną, która uszkadza lakier lub bezpośrednio deskę. Dlatego drewniane podłogi należy często odkurzać lub sprzątać za pomocą miotły. W rzadziej uczęszczanych pomieszczeniach i tych, w których chodzimy na boso nie ma potrzeby wykonywania tych czynności codziennie. Lecz jeśli posiadamy drewnianą posadzkę w przedpokoju, salonie oraz w innych pomieszczeniach, do których łatwo nanieść zanieczyszczenia z zewnątrz – musimy się liczyć z bardzo częstym ich odkurzaniem.

Podobnie jest z zabezpieczeniem przed wilgocią. Teoretycznie lakier na powierzchni drewna zabezpiecza je przed wodą, tak jak olej w głębi desek nie dopuszcza do ich zamoknięcia. Mimo to rozlane płyny należy natychmiast zetrzeć. Nie należy pozostawiać kałuż i mokrych plam na drewnianych podłogach.

Odpowiednia pielęgnacja

Do mycia drewnianej podłogi trzeba dobierać odpowiednie środki. Istnieją preparaty dostosowane do czyszczenia podłóg lakierowanych i woskowanych. Należy wybrać ten, który odpowiada wykończeniu naszej podłogi. Płyn do mycia podłogi lakierowanej dokładnie wyczyści zabrudzenia, nie uszkodzi warstwy lakieru oraz pozostawi warstwę ochronną. Kupując preparat, zwróć uwagę, czy jest do lakieru błyszczącego czy matowego i wybierz odpowiedni. Do mycia podłogi olejowanej zaleca się stosowanie specjalnego mydła. Jest ono przystosowane do zmycia zabrudzeń i jednocześnie nie usunie całego oleju lub wosku, którym zostało pokryte drewno. Do mycia drewnianej podłogi można również raz na jakiś czas zastosować tylko czystą wodę.

Olejowanie i cyklinowanie

Jeśli mimo wszystko podłoga wymaga renowacji, to potrzebne będzie cyklinowanie lub olejowanie na nowo. Cyklinowanie jest niestety dość uciążliwe – trzeba wezwać fachowca wyposażonego w odpowiedni sprzęt, usunąć wszystkie meble z pomieszczenia i nie korzystać z niego przez kilka dni. Możemy jeszcze spróbować zastosować lakier renowacyjny – mniejsze ubytki powinno się udać nim zamaskować. Do olejowania można zatrudnić specjalistę lub wykonać je samodzielnie. Powinno się tę czynność wykonywać raz w roku, aby podłoga była odpowiednio zabezpieczona. Pomieszczenie należy przygotować tak jak przed cyklinowaniem, czyli usunąć wszystkie meble i dokładnie oczyścić posadzkę za pomocą specjalnych środków. Następnie cienką warstwą nakłada się olej, a na koniec poleruje powierzchnie intensywnie wcierając preparat lub stosując w tym celu szlifierkę.Więcej przeczytasz na forum Castoramy.

Tags: , ,

Zostaw komentarz