Fototapeta – kilka pomysłów na modne aranżacje wnętrza.

mar
2017
31

dodany przez w Inne dekoracje, Poradniki, Ściany

Fototapety roślinne

Po raz pierwszy fototapety pojawiły się w polskich domach jeszcze w latach 80-tych. Początkowo traktowane jako hit i nowość po pewnym czasie kojarzone były raczej z kiczem i brakiem gustu. Trudno jest jednak porównywać tamte „stare” fototapety z tym, co popularne i modne jest dzisiaj. Fototapety niezaprzeczalnie powróciły do łask w całkiem nowej i ulepszonej odsłonie.

Dziś kupując fototapetę możemy wybierać z dziesiątek tysięcy wzorów. W ofercie firm oferujących tapety znajdziemy projekty pasujące do praktycznie każdego stylu, nie wspominając już o tym, że możemy zamówić fototapety na zamówienie. Poniżej pokazujemy tylko kilka pomysłów na to, jak fototapety możecie wykorzystać w Waszych wnętrzach.

Tania ściana z cegły czy kamienia?

W wielu wnętrzarskich stylach modne są ściany wykonane z różnych rodzajów naturalnego kamienia czy ręcznie formowanych, stylizowanych na stare cegieł. Mimo niezaprzeczalnych walorów estetycznych, materiał na takie ściany jest często bardzo drogi, a ich montaż jest pracochłonny. Najprostszym w wykonaniu i często najtańszym rozwiązaniem staje się fototapeta z wybraną przez nas fakturą. Oferowane dziś fototapety są bardzo wysokiej jakości, dzięki czemu taka ściana z cegły, kamienia czy drewnianych belek będzie prezentować się fantastycznie. A przykłady takich fototapet z różnymi teksturami znajdziecie na przykład tutaj.

Fototapeta kamień

Źródło zdjęcia: https://myloview.pl/

Fototapety do wnętrz skandynawskich

Skandynawskie wnętrza cieszą się w Polsce niesłabnącą popularnością już od kilku lat. Polacy pokochali skandynawski minimalizm oraz jasne i przestronne wnętrza. Również w przypadku takiego stylu fototapeta może być ciekawą dekoracją, pod warunkiem, że dobierzemy odpowiedni wzór. Do stylu skandynawskiego idealnie będą pasować motywy z jeleniem, łosiem, sowami czy norweskimi, zimowymi motywami. Cały zbiór takich fototapet do wnętrz skandynawskich znajdziecie na tej stronie.

fototapeta do stylu skandynawskiego

Uniwersalne motywy roślinne i botaniczne

Różnego rodzaju stylizowane motywy roślinne pojawiają się ostatnio we wnętrzach, nie tylko na tapetach czy fototapetach ale również na plakatach, tkaninach, a nawet meblach. Jeden z odcieni koloru zielonego uznany został za najmodniejszy kolor roku 2017 (wg. amerykańskiego instytuty Pantone) co również ma wpływ na popularność roślinnych motywów. Oczywiście niekoniecznie muszą być one zielone, a kolor zależy już od naszego wnętrza. Roślinne motywy będą pasować do naprawdę różnych wnętrz od nowoczesnych po sielskie i rustykalne.

Fototapety roślinne

Jak poprawnie nakleić fototapetę

Wybranie odpowiedniego wzoru fototapety, pasującego do naszego wnętrza, to dopiero połowa sukcesu. Fototapetę musimy jeszcze poprawnie nakleić na ścianę, aby móc cieszyć się jej wyglądem. Poniżej mamy dla Was krótki poradnik na temat tego jak zrobić to dobrze. Montaż fototapety zależy od tego, jaki jej rodzaj kupiliśmy. Na rynku dostępne są bowiem tapety samoprzylepne oraz tapety na podłożu papierowym lub fizelinowym, do przyklejenia których będziemy potrzebowali klej.

Jak nakleić fototapetę na folii samoprzylepnej

  • Ściana, na której chcemy przykleić fototapetę powinna być czysta, sucha i gładka. W razie konieczności możesz wygładzić ścianę drobnym papierem ściernym, usunąć pył, a w przypadku tłustych zabrudzeń usunąć je na przykład benzyną ekstrakcyjną.
  • Zarówno podłoże jak i stronę fototapety z klejem spryskujemy wodą. Spryskiwanie to należy powtórzyć po oderwaniu kolejnych elementów papieru podkładowego.
  • Fototapetę przyklejamy od góry. Papier podkładowy odklejamy stopniowo, zaczynamy od odcinka mierzącego 20-40 cm i przyklejamy tą część fototapety do ściany.
  • W czasie przyklejania należy cały czas wygładzać powierzchnię fototapety i wypychać na zewnątrz pęcherzyki z wodą. Do tego należy cały czas kontrolować czy fototapeta przykleja się prosto. Najlepiej jest robić to w co najmniej dwie osoby.

Jak nakleić fototapetę na papierze i fizelinie

  • Ścianę, na której chcemy umieścić fototapetę należy wygładzić na przykład drobnym papierem ściernym, usunąć z niej wszystkie zabrudzenia, oczyścić z pyłu, umyć i poczekać aż całkowicie wyschnie.
  • Następnie przy pomocy miarki i ołówka zaznacz sobie punkty pomocnicze, które pomogą Ci przykleić fototapetę w odpowiednim miejscu.
  • Kolejny krok to rozrobienie kleju zgodnie z instrukcją i przygotowanie odpowiedniego pędzla. Następnie rozkładamy fototapetę na podłodze czy innym podłożu, zadrukowaną stroną do dołu.
  • Przyklejanie fototapety zaczynamy od samej góry i robimy to stopniowo dociskając kolejne części rękami i gumowym wałkiem do tapet. Uważamy szczególnie na krawędzie tapety na nadmiar kleju delikatnie usuwamy wilgotną, miękką ściereczką.
  • Po przyklejeniu fototapety dajemy jej wyschnąć przez co najmniej 3 godziny.

Tags: , , , ,

Zostaw komentarz