Dekoracje ścian do wnętrza w stylu skandynawskim

paź
2016
11

dodany przez w Ściany, Styl skandynawski

naklejki ścienne w stylu skandynawskim

Dziś mamy dla Was kolejny mini poradnik dotyczący tak popularnego ostatnio stylu skandynawskiego. Na początek spójrzmy jednak na to jaka jest geneza tego stylu. Długie i ciemne zimy, w krajach skandynawskich, szczególnie w Norwegii czy północnych rejonach Szwecji sprawiły, że Skandynawowie nauczyli się doceniać i maksymalnie wykorzystywać światło słoneczne. Stąd też dominujący w stylu skandynawskim biały kolor ścian, duże, wolne powierzchnie, obszerne przeszklenia itd. Wszystkie te elementy mają rozświetlać i rozjaśniać wnętrze.

Kto stworzył styl skandynawski?

Bardzo duży wpływ na wykształcenie się i rozpropagowanie stylu skandynawskiego miał szwedzki malarza Carl Larsson oraz jego żona. Urządzili oni swój dom właśnie w tym stylu, a wnętrze to zostało uwiecznione na wielu pracach Larssona. W całej Szwecji, a później również w krajach sąsiednich, zapanowała moda właśnie na wnętrza a la Larsson, które z czasem nazwane zostały stylem skandynawskim.

Wyznaczniki stylu skandynawskiego

Za główne elementy stylu skandynawskiego możemy uznać minimalizm i funkcjonalność, prostotę i naturalność. Urządzając salon, sypialnię czy kuchnię w stylu skandynawskim powinniśmy zastanowić się nad funkcją danego pomieszczenia, a następnie usunąć z niego wszystkie elementy, które są zbyteczne. Nie bójmy się również pustych kątów czy wolnych przestrzeni gdyż to właśnie one pozwolą nam na uzyskanie światła i przestrzeni, które są tak ważne w stylu skandynawskim.

Dekoracje ścian w stylu skandynawskim

Jasne, najczęściej białe ściany to jeden z najczęściej spotykanych w stylu skandynawskim elementów. Nie znaczy to jednak, że musimy całkowicie zrezygnować z dekoracji i ozdób. Na pewno powinniśmy zachować umiar i kierować się zasadą minimalizmu również w doborze dekoracji. Poniżej mamy dla Was jednak kilka propozycji na ozdobienie ścian, które z powodzeniem możecie wykorzystać we wnętrzach w stylu skandynawskim.

 • Naturalne powierzchnie – w stylu skandynawskim powinny dominować naturalne materiały jak kamień czy drewno. Jednakże wyłożenie ściany kamieniem naturalnym może wiązać się z dużymi kosztami i być po prostu nieopłacalne z ekonomicznego punktu widzenia. Możemy jednak wykorzystać na przykład wysokiej jakości fototapetę imitująca naturalny kamień czy drewno z wyraźnie widocznym rysunkiem słojów.
 • Fototapeta naturalny kamień

  Źródło zdjęcia: KLIK

 • Czarno-białe fotografie lub plakaty – w prostych białym ramach lub antyramach to kolejny przykład dekoracji pasującej do stylu skandynawskiego. Będą one w naturalny sposób kontrastować z białymi ścianami pomieszczenia w stylu skandynawskim.
 • Naklejki ścienne – ten rodzaj dekoracji stał się popularny już kilka lat temu. Do stylu skandynawskiego będą pasować szczególnie naklejki z charakterystycznymi dla tego trendu motywami jak jeleń, sowa czy zimowe, norweskie wzory. Zobacz na przykład naklejki ścienne w PIXERS jest tam sporo wzorów pasujących do stylu skandynawskiego.

  Najbardziej oczywistym wyborem są naklejki w kolorze czarnym, kontrastujące z bielą ścian jednak we wnętrzach skandynawskich mogą sprawdzić się również kolorowe naklejki ścienne czego przykład możecie zobaczyć poniżej.

 • naklejki ścienne w stylu skandynawskim

  Źródło zdjęcia: KLIK

  A jeśli macie własne pomysły na udekorowanie ścian we wnętrzach w stylu skandynawskim to zapraszamy do komentowania.

  Tags: , , ,

  Zostaw komentarz